Свистович Лілія Євгенівна, директор Винниківської школи-інтернату, в розмові з АллатРа ТБ розповідає про свій досвід роботи з дітками, про важливі якості, які потрібно розвивати в дитині як особистості, а також про об'єднання людей в колектив на основі добра під час реалізації спільних проектів. Практика у школі показує, що коли пріоритетними є Духовно-моральні цінності, результат не змушує себе чекати і у навчанні та вихованні. Взаємодопомога та взаємоповага між учнем і вчителем це ґрунт, на якому повинні будуватися партнерські стосунки у школі. Лілія Євгенівна розповідає, як чесність перед собою і власний приклад вчителя допомагає діткам у навчанні розвинути в собі позитивні якості для подальшого розвитку.
Світ очима шкільного директора.
Взаємоповага між учнем та вчителем. Суспільство Доброти
Свистович Лілія Євгенівна. За фахом я є фізик, викладач фізики. Закінчила Львівський Університет. Тут працюю дванадцятий рік директором і вчителем фізики. І родом я з міста Дубно Рівненської області.
Можливо це й банально звучить, але я дуже люблю свою роботу, я дуже люблю дітей. І в житті не думала раніше, що я буду вчителем. Не знаю, не ставила перед собою такої мети. Можливо, десь мені трішки хотілося займатися наукою. Я добре вчилася в школі. Але напевно так сталося, я думаю, що не випадково. Я попала працювати в школу і одразу цей мене вир захопив. Мені було настільки цікаво, тому що я не тільки вчила, але й вчилася. Спілкування з дітьми, молоддю, фізика в старших класах. Ми швидше були друзями, а не вчитель і учні. І цей досвід був просто фантастичний для мене. Я закохалася в свою професію. І напевно би не поміняла її ніколи. Були пропозиції десь піти по кабінетам, але я цього ніколи не зроблю, тому що не уявляю як. Не буду бачити дітей, не буду спілкуватись щодня з ними. І для мене, це моє місце тут, іншого я не уявляю.
Є така історія. Прийшов до нас наш випускник, який давно вже закінчив школу. І він сказав, що він завжди стидався сказати, що він випускник інтернату. Ну, він дуже давно закінчив школу. І коли він побачив, який став інтернат, і він вирішив долучитися, допомогти. У нас залишаються діти на вихідні. Він взяв дітей, в квест-кімнату завів, нагодував їх піццою, морозивом, тобто зробив для них свято. І таких історій є багато. Наші вихователі, вчителі. Наприклад, вчитель англійської мови з родиною, просто так, щоб ніхто навіть не знав, на Миколая зробили подарунки всім дітям-сиротам.
Скажіть будь ласка, чи був у вас вчитель, який надихнув на вибір цієї професії?
Це моя мама. Напевно, це надзвичайно мудра людина, добра людина. І багато моментів було в школі, коли десь я приходила і говорила про несправедливість, мама уміла завжди повернути це так, що я розуміла, як діяти далі. Були моменти, коли я відчувала, що учитель мені занижує оцінку. При тому я дуже старалася, але все одно не могла досягнути тої оцінки, якої мені би хотілося. Хоч в інших моментах бачила, що другим дітям завищують оцінку. Мама сказала: "Знаєш, вона вірить в те, що ти можеш більше". І я просто старалася, лізла зі шкіри, і ще більше, і більше, і більше. І таких моментів в житті було багато. На жаль, мама хворіє давно, але знаєте що, вона любить людей. Понад 30 років, моя мама, не може ходити. Сьогодні вона фактично є лежача хвора. Але коли б до неї не прийшов, вона постійно посміхається, бажає доброго дня, розпитує, як пройшов день. І лікарі іноді дають її телефон безнадійно хворим, щоб вона їм допомагала. І вона їх підтримує по телефону. І от, напевно, для мене, це от такий, знаєте, вчитель. Не зламуватися, не падати від відчаю, а просто любити людей, заражати всіх позитивом, тому що вона однозначно це робить.
"Мир, у першу чергу, має бути всередині тебе. Мир та злагода." Анастасія Нових
На вашу думку, чи може вчитель не проявляти любов до дітей?
Однозначно, що ні. Ти не можеш зайти в клас байдужим, тому що тебе не сприймуть діти. Напевно, у кожного були в школі вчителі, які викликали повагу, любов, і були вчителі, яких діти не люблять. Власне, це ті вчителі з байдужістю, які не люблять своєї професії, не люблять людей. Ну, їм не місце в школі. Знаєте, напевно, багато в чому майбутнє залежить від вчителя. Бо саме вчитель може скерувати дитину, підняти її на духу, знайти оту родзинку в кожній дитині, вселити віру. Ну, це багато чого вартує. І якщо вчитель має ту іскорку любові, він її передасть дитині. І дитина тоді піде по життю світла, освітлена цією іскоркою, яка в ній буде горіти. Так.
Дуже часто буває так, що коли дитина приходить в новий колектив, зрозуміло, що їй некомфортно, тому що все нове. І залежить від дитини, як вона налаштована. Тому що, якщо ця дитина замкнена, то потрібно більше працювати з дитиною. Якщо ця дитина відкрита і хоче спілкування, а десь колектив її не сприймає, ну, найкраще об'єднує, це спільне творення добра. Наприклад, якщо задіяти в якомусь проекті допомоги комусь: одиноким людям, чи проект допомоги діткам з особливими потребами. Ми маємо такі проекти. І взагалі спільні проекти вони об'єднують дуже-дуже. Дати можливість знайти, в чому та дитина є найкраща, і дати можливість їй це показати іншим. От, якщо ви пройшли по школі, ви бачили у нас на кожних дверях класу висить найкращий учень тижня. Протягом року обов'язково фотографія кожної дитини попадає в ту рамку, тому що найкращий учень тижня це не значить найкращий у навчанні.
Це може бути самий вихований,самий, наприклад, працьовитий, найкращий художник, найкращий спортсмен, самий толерантний, номінацій може бути безліч. У нас є дуже цікавий досвід, коли ми маємо проект "Твори добро", де приїжджають діти з інших країн і різних регіонів України, живуть у нас тиждень, ми їх ділимо на групи, мішаємо. Причому не даємо можливості перекладачам. Ну отак, як кажуть, кидаємо їх на глибоку воду. І вони мають завдання, їм треба порозумітись. Ви знаєте, що напевно перший день є найгірший, найважчий, тому що кожен особистість, треба притертись. Але коли є спільне завдання, треба його вирішити, треба знайти спільну мову і незалежно як це вони зроблять. Але діти це роблять унікально, дуже швидко, вони знаходять спільну мову, вони вирішують будь-які завдання. Дорослим треба вчитися. Це дипломатія, яка працює на якійсь такій інтуїції, яка не має фальші. І коли діти роз'їжджаються, вони вже настільки добрі друзі, вони спілкуються через соцмережі. І я точно знаю, що ті самі діти ніколи не будуть ворогувати, ніколи не будуть робити прикрощі іншим.
Які ще якості, окрім інтелекту, розвивають у дітей у вашій школі?
В першу чергу, напевно інтелект у нас не стоїть під номером один, ми вже понад 10 років переставили пріоритети. Пріоритети в більшості стоять: перше - навчання, друге - виховання, ну і там духовність, десь так. Ми перевернули абсолютно. На перше місце ми поставили духовність, на друге місце - виховання. Відповідно, якщо є духовність і виховання, дитина буде вчитись. І ми вже маєм плоди, позитивні плоди такої праці, тому що, фактично, не ставлячи основним завданням якість знань, 80% наших випускників стають студентами ВУЗів. При тому, що говорити про репетиторство, напевно, немає змісту. І я знаю, що наші діти, коли ідуть, за межі школи виходять, їм важко, їм важко адаптуватися, тому що вони мусять пливти проти течії, але дуже тішуся, що вони це роблять. Вони є небайдужі, вони вміють сказати “ні”, відстояти свою позицію, і ми пишаємось ними.
На Ваш погляд, в чому полягає робота над собою? І як вона впливає на виховання дитини?
Вчитель постійно має вчитися, це істини прописні, але як показує досвід, найважче вчити вчителя. Тому мені завжди от приходиться боротися із собою як вчителем. Я знаю, що я нічого не знаю. Ми знаємо це слова. І, насправді, я в цьому переконуюсь постійно. Напевно на початках, ще коли я не була таким досвідченим вчителем - ну, я і не є досвідченим, бо я постійно вчусь, мається на увазі стаж - було важко, коли діти задавали питання, а я розуміла, що я не можу дати відповідь. І були моменти, коли я була заскочена, але я розуміла, що я маю право не знати все. І я просто говорила це: “Діти, знаєте, я не знаю цього. Давайте ми з вами разом пошукаємо і знайдемо, де істина, більше матеріалу.” І, таким чином, мені стало дуже легко, тому що діти дуже поважають тих вчителів, які не говорять, що вони знають все, які вміють попросити допомоги в учня. Тому що наприклад сьогодні учні краще розбираються з комп’ютерною технікою, вміють монтувати фільми, вміють робити кліпи. І ми дійсно звертаємось до них із проханням допомогти. Вони знають щось краще одне, ми знаєм інше, і це є таке партнерство. Отакі вільні партнерські стосунки, де є взаємоповага, напевно, це є ґрунт, на якому треба будувати школу.
Якщо вчитель має бути прикладом, то прикладом яких якостей та цінностей?
Ну, я би сказала, в першу чергу це має бути чесність, обов’язково, чесність, справедливість. Діти дуже реагують на такі речі. Ну, любов, однозначно, добро, емпатія. Ну, я би сказала, це най головніші якості, які би мав мати вчитель. Ну і бажання, хотіти, хотіти вчитися, хотіти жити, хотіти творити, працювати над собою, от щоб отим от вірусом бажання заразити інших.
Розкажіть будь ласка, як можна розвивати в дитині, такі якості, як співчуття, емпатія (вміння відчувати іншого)?
Ну, ми вчимо дітей ділитися добром. Без цього неможливо. Знаєте, чомусь вважають, що вихованці, особливо шкіл-інтернатів, вони мають споживацький такий погляд, що от нам, нам, нам. І на сьогодні це не є проблема інтернатів, це є проблема більшості молоді, що нам винні, нам повинні дати всі і все. А ми хочемо, щоб вони вміли ділитися добром. І є різні проекти, коли ми задіюємо дітей і показуємо їм. Був один проект, коли ми взяли таких дітей, знаєте, самих шибушних, як говорять, і відправили їх знімати фільм в Джерело. Діти ображені на життя, щось не так, не вдалося, ну от ми їх посадили і завезли в Джерело до діток з особливими потребами. Це було колосально. Слова однієї дівчинки, яка сказала: “Я маю руки, я маю ноги і я на ще щось ображаюсь?” І коли я зайшла, а там є дитина з особливими потребами, яка посміхається і говорить”Добрий день”, напевно це був той, як кажуть, найвищий пілотаж. Наші дітки готують подарунки, вистави, що можуть зробити своїми руками, їдуть в дитячий будинок. Наші діти відвідують будинки пристарілих. Також ми їздили, дуже цікавий досвід, коли ми їздили в Бориславську спеціальну школу-інтернат, це школа-інтернат з рухово-опорними порушеннями дітей, проводити “Олімпіаду без кордонів”. Ми взяли великий автобус, дітей 50, взяли з собою відомого артиста, приїхали туди, знаєте, ми привезли їм свято. Але те, що ми побачили, те, що ми одержали значно більше, ніж те, що ми їм привезли. Я ніколи не забуду хлопчика Андріана на візочку, який просто мав очі, які світилися від щастя, він хотів зробити все і відразу. Він співав реп, читав реп, він танцював на калясці, від нього настільки била енергетика позитивна - це відчуття, які не передати. Коли ми поверталися, а вони ще підготували нам млинці, зробили майстер-клас з млинців, тобто ми побачили, що фактично не ми привезли їм свято, а вони нам зробили свято. І це свято - свято душі. Ми коли поверталися, в автобусі була така тиша. Розумієте, напевно кожен думав про своє і відчував. Висновки, які зробили діти, вартують того, щоб їхати, робити, показувати. Одним таким рішенням,яке ми прийняли після відвідання того закладу, це зробити гостини в себе. Ми запросили тих дітей, щоб показати всім іншим, які це діти, які це люди, які вони сильні і які вони добрі. До них дуже часто приїжджають з концертами. Але мало хто хоче подивитися на їхні таланти. Це навіть не передати словами.
Що потрібно зробити в колективі школи, щоб прийти до єдності, взаєморозуміння між усіма?
Перш за все, напевно, для того щоб було єднання, треба створити оцей колектив. А щоб створити колектив, це треба працювати, багато працювати. Вчитися, навчатися, тренінги, коли міняєш ментальність. Це найважче, тому що можна побудувати будинок за місяць, а може і швидше, а це за місяць не буде, це роками. І треба змінювати в тому плані, в якому напрямку змінювати. Змінювати так, щоб створювати в школі територію щастя для дітей. Батьки прийдуть в школу тоді, коли дитина прийде з радістю зі школи і буде розповідати, що їй в школі було комфортно, було добре. Тоді звичайно батьки потягнуться до школи і будуть допомагати. Коли дитина приходить незадоволена, їй некомфортно, однозначно, що ніхто не піде в таку школу допомагати, а це створює ще більше прірву між школою, дитиною і батьками. Тому, власне, перш за все перше це є створення колективу такого, друге це створення атмосфери в школі позитивної, ну а все решта вже підтягнеться. Але для того, щоб це було, це треба починати від директора і закінчувати найменшою дитиною. Це мають бути такі рівні стосунки у спілкуванні, у відношенні один до одного, в повазі, взаємоповага. Дуже часто вчитель, ми звикли, він авторитарний, він приходить в клас і от “Я”, “Я”. Таке часто зустрічається. На щастя сьогодні є багато вчителів, які ламають такі стереотипи. І коли в клас приходить людина, яка не тільки хоче ділитися своїми знаннями, а і одержувати знання, зворотній ефект, це дає результати позитивні.
Що б Ви порадили батькам, на що варто звернути увагу при вихованні особистості?
Ви знаєте, напевно, найбільше, що б мені хотілося сказати сучасним батькам, це більше приділяти часу і уваги своїм дітям. Я розумію, що матеріальна сторона не є останньою, але вона не є першою. В більшості її у нас ставлять на перше місце. А, фактично, дитина, яка народжується, вона крім любові нічого не потребує. Мама, яка дарує любов, тато, який є поряд і дарує захищеність. І їй байдуже, вибачте, в яких вона пеленках. Чи це пеленки найвищого ґатунку, чи це прості, найпростіші. А вже ми, дорослі, нав’язуємо їм оці цінності - кращий одяг, краще це. І батьки швидше всього часто відкупаються від дітей: “Я не маю часу, але я тобі куплю”. Це дуже хибний крок. Краще з дитиною порозмовляти, погуляти, якісь ігри, разом розвиватися, розказати про цей світ. І що мені дуже подобається, що наші діти розуміють значно більше, ніж дорослі. І якщо є проблема у дорослих, варто в доступній формі це дитині сказати, тому що вона розуміє, ніж просто скривати і відмежовуватися від дитини. Тоді вона відчуває себе покинутою і непотрібною. Мені дуже подобається, коли іде родина і, фактично, я бачу це все частіше, що тато приймає участь, що нарешті молоді тати розуміють, що цей час, який вони не дадуть зараз дитині, потім буде втрачений і ніколи вже не повернути дитину в 5 років спілкування з нею, а вже в 6-7 вона інакша, інші погляди має. Шкода отого часу, шкода, що це пройде повз батьків.
“Час швидкоплинний, треба бути скорим на всяке добро!” Анастасія Нових.
І якщо іти разом з дітьми, слухати, прислухатися до них, просто любити, але не сліпою любов’ю. А саме головне, щоб іще батьки завжди робили те, що говорять, не обманювати. Якщо ти пообіцяв дитині, ти маєш це зробити. Тому що обманувши раз, дитина перестає вірити вже. А перестає вірити батькам - перестає вірити оточуючим. Та недовіра, вона заважає далі дитині жити. Напевно, ще не тільки ця довіра має бути, коли ми забороняємо щось дитині, ми можемо заборонити тільки те, що ми самі не робимо. Власний приклад. Можна сто раз сказати, але коли ти робиш це сам, дитина бачить подвійні стандарти і однозначно, що вона цього не робить. Тому ми намагаємося тут у школі не обманювати дітей, говорити їм завжди правду. І ми ніколи не говоримо - ви пройдете по школі, ви побачите, що вона чиста, але чиста не тому, що ми кажемо: “Не можна кидати сміття”, чи ще щось, а коли іде вчитель чи будь-хто з адміністрації, чи з працівників, якщо є сміття, ми його підбираємо, просто.
Ви знаєте, ми маємо дуже багато таких друзів, якими ми можемо пишатися і з якими вже такі багаторічні спілкування. І якщо ми десь там в певні моменти не спілкуємося, там півроку, але все одно вони є в нашому житті, вони з’являються. І такі друзі щирі, які готові допомогти, підтримати, така в нас вже величезна родина. І в мене таке відчуття, що ви вже один з членів нашої родини шкільної, настільки мені було приємно сьогодні в тих перервах, коли я мала, з Вами спілкуватися. Дякую Вам!
The world through the eyes of a school principal
Svystovych Liliya Yevhenivna. By specialty, I am a physicist, a teacher of physics. Graduated from Lviv University. Currently, this is my twelfth year of working here as a principal and teacher of physics. I come from the town of Dubno, Rivne region.
It may sound trite, but I love my work very much, I love children very much. And in my life I’ve never thought before of becoming a teacher. I don’t know, I’ve never aimed for such a goal. Perhaps, somehow I wanted a bit to pursue science. I studied well at school. But it must have happened not by chance. I got to work at school and it seized me immediately. It was so interesting to me, because not only did I teach but also learned.. Communication with children, young people, physics in high school. We were rather friends than teachers and pupils. And this experience was just fantastic for me. I’ve fallen in love with my profession. And I would definitely never change it. There were suggestions about working in office, but I will never do this because I can not imagine how. I will not be seeing the children, I will not be communicating daily with them. And for me, this is the place where I belong, I can’t imagine anything else.
There is such a story. Our graduate who had already finished the school long ago visited us. And he said that he had always been embarrassed to say that he was a graduate of a boarding school. Well, he finished the school long ago. And once he saw what a boarding school is like nowadays, he decided to participate, to help. Children stay with us for the weekends. He took the children to the quest-room, fed them pizza, ice cream, that is, he made a holiday for them. And there are so many stories like this one. Our educators, teachers. For example, a teacher of English with her family, just in a way that nobody even knew about it, prepared St. Nicholas gifts for all orphans.
Please tell us, if you had a teacher who inspired you to choose this profession?
This is my mom. Probably, she is an extremely wise person, a good person. And there were many moments at school when I was coming and telling about injustice; my mother has always been able to turn it in such a way that I could understand how to proceed. There were moments when I felt that the teacher underestimated me. At the same time, I tried very hard, but still I could not achieve the mark that I would have liked to receive. Though at other moments, I saw that some other children were overstated. Mom said: "You know, she believes that you can do better." And I just tried so hard, bent over backwards, more, more and more. And there were so many such moments in my life. Unfortunately, my mother has been ill for a long time, but you know that she loves people. For more than 30 years my mother has not been able to walk. Today she is actually bedridden. But whenever you come to her, she’s always smiling, she wishes you a good day, asks how the day passed. And doctors sometimes give her phone number to terminally ill people so that she could help them. And she supports them on the phone. And, probably, for me, she is such, a teacher, you know. Don’t break, don’t despair, but just love people, infect everyone with the positive, because she definitely does it.
"First of all, peace is inside of you. Peace and harmony." Anastasia Novykh
In your opinion, can a teacher not show love for children?
Definitely not. You can not enter the class being indifferent, because you will not be accepted by the children. Probably, everyone had teachers at school who commanded respect, love, and had teachers, whom children didn’t like. Actually, those are the indifferent teachers who do not like their profession, do not love people. Well, they don’t belong in school. You know, probably, the future depends a lot on the teacher. For it is the teacher who can direct the child, lift his or her spirit, find his or her special thing in every child, inspire faith. Well, that's worth something. And if the teacher has that spark of love, he will give it to the child. And the child will then go through the life with that light, lit up with this spark, which will burn in him or her.
It often happens that when a child comes to a new team, it's clear that it is uncomfortable for him or her because everything is new. And it depends on the child, what he or she is up to. Because, if this child is very private, then you need to work more with the child. If this child is open and wants communication, and somehow the class does not accept him or her, well, what unites the best is a collaborative creation of something good. For example, if you are involved in some kind of help project to someone: lonely people, or a project of support for children with special needs. We do have such projects. And in general, the collaborative projects unite very much. Provide the opportunity to find out what the child is the best in and give him or her the opportunity to show it to others. Well, if you walked through the school, you've seen that we have the best pupil of the week posted at every door of the class. During the year, a photo of every child must get into that frame, because the best pupil of the week does not mean the best in studies.
It can be the most educated, the most, for example, hardworking, the best artist, the best athlete, the most tolerant, there can be lots of nominations. We have a very interesting experience, when we have a project "Do Good!", where children from other countries and different regions of Ukraine come to us to live for a week, we divide them into groups and mix them. And we do not give the opportunity to translators. Well, as they say, throw them into deep water. And they have a task, they need to gain understand of each other. You know that probably the first day is the worst one, the hardest one, because everyone is a personality, they need to get used to each other. But when there is a common task, it has to be solved, they need to find a common language no matter how they do it. But children do it uniquely, very quickly, they find a common language, they solve any tasks. Adults need to learn from them. This is a diplomacy that works based on some kind of intuition that has no falseness. And when children leave, they are already such good friends, they communicate through social networks. And I know for certain that the same children will never be hostile to others, they will never offend others.
Which qualities, in addition to intelligence, are being developed in children in your school?
First of all, probably, intelligence is not a number one in our school, we have overridden priorities more than 10 years ago. In most schools the priorities are: first - studies, second - upbringing, well, and there is spirituality somewhere. We’ve turned it around. In the first place we put spirituality, in the second place - upbringing. Consequently, if there is spirituality and upbringing, the child will study. And we are already reaping the fruits, the benefits of such work, because, in fact, without setting the quality of knowledge as the main task, 80% of our graduates become university students. While tutoring, probably, is not even worth mentioning. And I know that when our children leave the school, it's hard for them, it is difficult for them to adapt, because they must swim against the current, but I am very happy that they do it. They are not indifferent, they are able to say “No”, to defend their position, and we are proud of them.
In your opinion, what does self-improvement mean? And how does it affect the child's upbringing?
A teacher must constantly study, these are the facts of life, but experience shows that it is most difficult to teach a teacher. That is why I always have to deal with myself as a teacher. I know that I know nothing. We know these words. And, in fact, I am getting more and more convinced of this. Probably at the beginning, when I was not such an experienced teacher - well, I'm still not experienced as I constantly study, I mean the qualifying period - it was difficult when the children asked questions and I realized that I could not give an answer. And there were moments when I was taken by surprize, but there was understanding that I had the right not to know everything. And I just said this: "Children, you know, I don’t know that. Let's look for the answer together and find where the truth is, let’s find more information." And that is how it became very easy for me, because the children greatly respect those teachers who do not say that they know everything, who are able to ask for help from a pupil. As nowadays, for example, pupils have more knowledge in computer technology, they are able to edit films, are able to create videoclips. And we really ask them for help. They know something better, we know better something else, and this is such a partnership. This is free partnership where there is mutual respect, probably this is the ground on which a school must be built.
If a teacher has to be an example, then an example of which qualities and values?
Well, I would say, first of all, this should be honesty, for sure, honesty, justice. Children are very responsive to such things. Love, definitely kindness, empathy. I would say, these are the most important qualities that a teacher should have. Desire, desire to learn, desire to live, desire to create, work on themselves, in order to infect others with this desire.
Tell us please, how such qualities as sympathy, empathy (the ability to feel another person) can be developed in a child?
Well, we teach children to share good things. There is nothing without it. You know, they believe that pupils, especially of boarding schools, have a consumer point of view, that everything should be given to us, us, us. And nowadays it is not a problem of boarding schools, this is the problem of the most young people, that everyone owes us, we must be given everything and from everyone. And we want them to be able to share good things. And there are different projects when we involve children and show them. There was one project, when we took such children, you know, the most tearaway ones, as they say, and sent them to shoot a movie in “The Source”. The children are offended by life, something is wrong, something has failed, well, we have taken them and brought them to “The Source” to children with special needs. That was tremendous! The words of one girl who said, "I’ve got my hands, I’ve got my legs, and I'm still offended with something?" And when I came in, and there was a child with special needs, who was smiling and saying "Good morning!," it was probably, as they call it, advanced aerobatics. Our children prepare gifts, performances that can be made with their own hands, go to the orphanage. Our children visit the nursing homes. We also visited, a very interesting experience, when we went to the Boryslav Special Boarding School, a boarding school for children with motor system disorders, to conduct the "Olympics without limits". We took a big bus, 50 children, took a famous artist, arrived there, you know, we brought them a holiday. But what we saw was that we received much more than we brought to them. I will never forget the boy Andrian in a wheelchair, who just had eyes that shone with happiness, he wanted to do everything right away. He rapped, he danced in his wheelchair, such a positive energy was coming from him - that was unbelievable. When we were leaving, they even more, cooked pancakes for us, made a master class in cooking pancakes, thus, we saw that in fact those hadn’t been us who brought them a holiday, but they had organized a holiday for us. And this holiday is a holiday of the soul. When we were coming back, there was such a silence in the bus. You see, perhaps everyone was having their own thoughts and feelings. The findings made by children are worthwhile to go, do, and show. One decision, which we made after visiting that school, was to organize their visit to us. We invited those children to show everyone else what those children are, who they are, how strong they are and how kind they are. They are often visited with concerts. But few people want to see their talents. It cannot be put into words!
What should be done in a school team to come to unity, mutual understanding among all?
First of all, probably, in order to be united, this team should be created. And to create a team, you need to work, work hard. Learn, study, attend trainings, when you change your mentality. This is the hardest part, because it is possible to build a house in a month, and probably faster, but here this will not be a month - it's years. And it is necessary to change the direction of this change. To change in such a way that the school became a territory of happiness for children. Parents will come to school when the child comes joyfully from school and tells how comfortable it was at school for him or her, how good it was. Then, of course, parents will come to school and help. When a child comes dissatisfied, he or she is uncomfortable, it's clear that nobody will come to such a school to help, and this creates even greater gap between the school, the child and the parents. Therefore, in fact, firstly, such a team should be created, secondly, positive atmosphere should be created in the school, well, and all the rest will follow. But in order for it to happen, it must start with the principal and finish with the youngest child. It should be such a level of relationships in communication with each other, in respect, mutual respect. Very often a teacher, as we’ve got used to it, he is authoritarian, he comes to the class and says "Me", "Me". It is very common. Fortunately, today there are many teachers who break such stereotypical views. And when a person who comes to the class does not only want to share his or her knowledge, but also receive knowledge, the reverse effect, it gives positive results.
What would you advise parents? What should they pay attention to while upbringing a person?
You know, probably, what I would like to say the most to modern parents is to devote more time and attention to their children. I understand that material matters are not in the last place, but they are also not in the first place. Most people put it in the first place. And, in fact, a newborn child requires nothing but love. Mother who gives love, father, who is by his or her side and gives protection. And he or she does not care, I’m sorry, which diapers he or she has. Are these diapers of the highest grade, or the simple ones, the simplest. But we, adults, impose these values on them - the best clothes, the best something else. And parents most often pay off their children: "I have no time, but I'll buy you this". This is a very wrong step. It is better to talk with a child, to go for a walk, to play some games, to develop together, to tell about this world. And what I really like is that our children understand much more than adults. And if adults have a problem, it is worthwhile to say this in an accessible formats to the child, because he or she understands, rather than simply hide and separate themselves from the child. Then he or she feels abandoned and redundant. I really like seeing a family and, in fact, I see more and more often that daddy is taking part, that finally young daddies understand that this time, which they will not give now to their child, will then be lost, and they will never return their child to his or her way of communication when he or she was 5 years old, but at the age of 6-7 he or she is already different, he or she has a different mindset. It’s a pity for that time, it's a pity that it will pass by parents.
"Time is fleeting, and you must be fast to do all sorts of good!" Anastasia Novykh.
And if you walk beside the children, listen, listen to them, just love them, but not with blind love. And what’s most important, parents have to do what they say, do not deceive. If you have promised something to your child, you must do it. Because after deceiving once, the child stops trusting right away. But when he or she stops trusting his parents - he or she stops trusting anyone. This distrust, it makes the child’s further life more complicated. Probably, this is not the only trust that should be, when we forbid a child from doing something, we can only prohibit something that we do not do ourselves. Be a good example. You can say a hundred times, but when you do it yourself, the child sees double standards and certainly he or she does the same. Therefore, we try to not deceive our children here at school, always tell them the truth. And we never tell them - you will walk through the school and you will see that it is clean, but it is clean not because we say: "You must not drop litter", or something like that, and when a teacher or anyone else from the administration walks, or from employees, if there is rubbish, we just pick it up.
You know, we have a lot of such friends that we can be proud of and have such long-term relationships. And even if we do not communicate for some time, let’s say half a year, but still they are in our lives, they show up. And such sincere friends, who are ready to help, support, we already have a huge family. And I have such a feeling that you are already one of the members of our school family, so I was pleased today, in those breaks that I had, to talk to you. Thank you!