Skoro dvojnásobný nárast zemetrasení sa očakáva na Zemi počnúc rokom 2018. K týmto záverom dospeli vedci z Koloradskej Univerzity v Boulderi po preskúmaní štatistiky zemetrasení s magnitúdou vyše 7 stupňov od roku 1900.
Mnohoročné pozorovania ukázali, že zemetrasenia bývajú častejšie, ak sa rýchlosť rotácie Zeme okolo svojej osi trochu znižuje v dôsledku vnútorných príčin. V XX. storočí bolo odhalených päť takých období, kedy počet zemetrasení značne prevýšil priemerné hodnoty. V týchto obdobiach bývalo 25 – 30 silných zemetrasení za rok. V ostatnom čase – cca 15 veľkých zemetrasení.
Pozorovania v priemere ukazujú, že v rokoch spomalenej rotácie Zeme dochádza k zemetraseniam s magnitúdou 7 o 25% častejšie, ako pri „rýchlej“ zemi, nehľadiac na to, že zmena trvania dňa sa meria v milisekundách. Avšak tieto výkyvy v rýchlosti rotácie planéty sú ľahko detekovateľné pomocou moderných prostriedkov rádiointerferometrie a atómových hodín.
Vedci zatiaľ nedokázali do konca vysvetliť charakter danej závislosti. V tejto súvislosti existujú dva uhly pohľadu. Podľa prvej teórie je Zem sploštenou guľou, preto spomalenie rotácie vedie k tomu, že planéta sa začína vyrovnávať k pólom, odtiaľto pochádza zosilnenie takých efektov, ako stlačenie a zrážka tektonických platní, nahromadenie deformácií a poškodení, čo vo výsledku vyvoláva aktiváciu zemetrasení. Druhá verzia hlása, že pri trení tekutej a tuhej vrstvy Zeme, sa zemská kôra nemôže rýchlo spomaliť a vzniká litosferický prešmyk, ktorý sa stáva príčinou mocných zemetrasení.
„K dnešnému dňu sa nahromadilo dostatočné množstvo svetovej verejnosti obecne známych, aj málo známych faktov, svedčiacich o rôznych zmenách na planéte, ku ktorým došlo v pomerne krátkom časovom úseku. Sú to i zrýchlenie pohybu tektonických platní, i nárast tempa aktivity procesov, i zostrenie problémov celoplanetárneho charakteru vrátane seizmickej, sopečnej a slnečnej aktivity, zmeny magnetického poľa Zeme, rýchlosti driftu magnetických pólov Zeme, posun zemskej osi, zmena albeda planéty, jej orbitálnych parametrov. Okrem toho sa pozoruje zvýšenie prízemnej teploty, topenie večne zamrznutej pôdy, zmenšovanie plochy a hmotnosti ľadovcového príkrovu súše a polárnych morí, zvyšovanie hladiny morí a oceánov, zmena odtoku riek, vznik nebezpečných hydrometeorologických javov (suchá, záplavy, tajfúny) a mnohé iné. T.j. registrujú sa mnohopočetné fakty zmien, ktoré prebiehajú v litosfére, hydrosfére a atmosfére Zeme.“
Citát je zo správy „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“. Zohľadňujúc narastajúcu intenzitu klimatických nešťastí na Zemi, dnes ako nikdy predtým je pre nás, ľudí, dôležité porozumieť tomu – kto sme a prečo nám je v skutočnosti daný tento život.