V každom vydaní Klimatických udalostí ukazujeme, koľko klimatických utečencov vzniká v priebehu týždňa.
Sú to ľudia, ktorí v dôsledku nárastu klimatických nešťastí boli nútení opustiť svoje miesta bydliska, získané materiálne statky, aby zachránili svoje životy a životy ľudí okolo seba. Ako sa hovorí v správe vedcov ALLATRA VEDA "O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov":"V dnešnom svete globálnych klimatických zmien sa nedá zaručiť ani za jednu piaď zeme, vzhľadom na prejavy nových extrémnych anomálií prírody, ktoré predstavujú nebezpečenstvo dokonca aj pre relatívne stabilné oblasti prežívania. Inými slovami, pred všemožnými rastúcimi rizikami nie je nikto zaistený a klimatickým utečencom sa už zajtra môže stať každý z nás."
A čo, ak už dnes začneme pripravovať územia pre klimatických utečencov a budúcich presídlencov? Navrhujeme zoznámiť sa s jedným vedeckým výskumom, týkajúcim sa pestovania stromov v púšti. Takéto včasné kroky môžu pomôcť vyriešiť problém s rozmiestnením klimatických utečencov v období narastajúcich katakliziem.
Konštrukcia s názvom Groasis Waterboxx bola vyvinutá holandským vynálezcom Petrom Hoffom. Vynález predstavuje bezzálievkový inkubátor, ktorý zhromažďuje vodu z nočnej rosy, alebo zrážok a umožňuje napájať rastliny po dlhú dobu.
Skladá sa z cylindrického púzdra, v ktorom môže byť až 15 litrov vody. Tvar striešky umožňuje zachytávať stekajúcu vodu a nasmerovať ju dovnútra púzdra. Pri hojných zrážkach sa prebytočná voda vypúšťa pomocou špeciálneho ventilu.
Konštrukcia Groasis Waterboxx zabraňuje odparovaniu vody, udržiava konštantnú teplotu koreňového systému a chráni rastliny pred spaľujúcimi slnečnými lúčmi a tiež pred malými hlodavcami.
Zariadenie poskytuje podmienky, vďaka ktorým odpadá potreba vytvárania vysádzacej jamy. Sadenica je pripevnená na tkanivovej, alebo kartónovej podložke vnútri kontajnera. Každé zariadenie je určené na výsadbu dvoch sadeníc.
Technológia Groasis Waterboxx umožňuje pestovanie stromov v najextrémnejších podmienkach. V priebehu 5 rokov boli zariadenia umiestnené v púšti i bývalých lomoch, s celkovou plochou 65 ha v množstve vyše 20 000 kusov. Z vysadených 55 000 stromov prežilo 80 – 90%, hoci predtým tento ukazovateľ nedosahoval 5%.
Pravidelná kontrola rastu rastlín sa vykonávala bezpilotnými dronmi, ktoré skenovali pozemky výsadby pomocou teplovízorov.
Stojí za zmienku, že prvé zariadenie bolo vyrobená z plastu, ale neskôr plast nahradili recyklovaným kartónom, čo veľmi zlacnilo výrobu zariadenia.
Ak máte správy o ďalších technológiách pestovania rastlín v púštnych podmienkach, posielajte ich na poštu [email protected].